TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-61P6-6106-LC
DL64R24-61P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-61P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-61P6-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-61P6-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-61P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-61P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-61P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-61P6-6106-LC
DL64R24-61P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-61P6-6106-LC
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf