TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-61P8-6106
DL64R24-61P8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-61P8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R24-61P8-6106.pdf
Availability of DL64R24-61P8-6106
QUANTITY
DL64R24-61P8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-61P8-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R24-61P8-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-61P8-6106
Related LinksDL64R24-, DL64R24-61P8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-61P8-6106 Details Description
Related parts for DL64R24-61P8-6106
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR SOT-143 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TFLEX XS4120 9" X 9" datasheet.pdf