General Cable C2514A.41.10
C2514A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2514A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C2514A.41.10.pdf
Availability of C2514A.41.10
QUANTITY
C2514A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2514A.41.10
Internal Part NumberEIS-C2514A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.167" (4.24mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.026" (0.66mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2514A.41.10
Related LinksC2514A, C2514A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2514A.41.10 Details Description
Related parts for C2514A.41.10
IGBT 600V 40A 165W TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 514 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 44MQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 2DSN datasheet.pdf