TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-61P8-6117
DL64R24-61P8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-61P8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R24-61P8-6117.pdf
Availability of DL64R24-61P8-6117
QUANTITY
DL64R24-61P8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-61P8-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-61P8-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-61P8-6117
Related LinksDL64R24-, DL64R24-61P8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-61P8-6117 Details Description
Related parts for DL64R24-61P8-6117
SWITCH DIP UNSEALED 9POS SMD datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/SHIFTER 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PP WR #8 SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 650LM STAR MCPCB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf