Connor-Winfield OH300-50503CV-020.0M
OH300-50503CV-020.0M picture photo
Mfg. Part Number
OH300-50503CV-020.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCOCXO 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
OH300-50503CV-020.0M.pdf
Availability of OH300-50503CV-020.0M
QUANTITY
OH300-50503CV-020.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of OH300-50503CV-020.0M
Internal Part NumberEIS-OH300-50503CV-020.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOH100/200/300 Series OCXO
RoHS Information393900103 Cert of Compliance
Featured ProductOH100 and OH300 OCXO Series
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesOH300
PackagingCut Tape (CT)
TypeVCOCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±5ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Height0.500" (12.70mm)
Package / Case7-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OH300-50503CV-020.0M
Related LinksOH300-5050, OH300-50503CV-020.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
OH300-50503CV-020.0M Details Description
Related parts for OH300-50503CV-020.0M
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEL 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-1500PSIG 0-5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf