TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R10-20P6-6106
DL66R10-20P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R10-20P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R10-20P6-6106.pdf
Availability of DL66R10-20P6-6106
QUANTITY
DL66R10-20P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R10-20P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R10-20P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R10-20P6-6106
Related LinksDL66R10-, DL66R10-20P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R10-20P6-6106 Details Description
Related parts for DL66R10-20P6-6106
IDC CABLE - CKR10G/AE10G/CKR10G datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LOCKING KIT PTS datasheet.pdf
CABLE EXTENSION PS/2 M-F 10' datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf