TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R12-12P7-6106-LC
DL66R12-12P7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R12-12P7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R12-12P7-6106-LC.pdf
Availability of DL66R12-12P7-6106-LC
QUANTITY
DL66R12-12P7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R12-12P7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R12-12P7-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R12-12P7-6106-LC
DL66R12-12P7-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R12-12P7-6106-LC
SENSOR OPTO REFL 5MM SOLDER MOD datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 24-30AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT R/A 50POS 2-56 SCSI datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0201 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV QUAD 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
28+28 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
C/A F/O 12F 0M3 AQUA MPO 15M datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf