TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R12-12P7-6106
DL66R12-12P7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R12-12P7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R12-12P7-6106.pdf
Availability of DL66R12-12P7-6106
QUANTITY
DL66R12-12P7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R12-12P7-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R12-12P7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R12-12P7-6106
Related LinksDL66R12-, DL66R12-12P7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R12-12P7-6106 Details Description
Related parts for DL66R12-12P7-6106
IC DATA SELECTOR/MUX 2-1 16DIP datasheet.pdf
CORD PATCH PIN TIP PLUG 36" BLK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RF CABL HAND FORMABLE SMA M/M 12 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf