TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R12-12P9-6116-LC
DL66R12-12P9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R12-12P9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R12-12P9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R12-12P9-6116-LC
QUANTITY
DL66R12-12P9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R12-12P9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R12-12P9-6116-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R12-12P9-6116-LC
DL66R12-12P9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R12-12P9-6116-LC
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
D4N-2B2H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf