TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R12-12PN-6116-LC
DL66R12-12PN-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R12-12PN-6116-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R12-12PN-6116-LC.pdf
Availability of DL66R12-12PN-6116-LC
QUANTITY
DL66R12-12PN-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R12-12PN-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R12-12PN-6116-LC
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R12-12PN-6116-LC
DL66R12-12PN-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R12-12PN-6116-LC
RES SMD 620K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-A 11 CONT datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 4GHZ MICRO-P datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM ECC 12VDC datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
LJT 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
15000UF 10V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf