TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-07SN-6117-LC
DL66R14-07SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-07SN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-07SN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R14-07SN-6117-LC
QUANTITY
DL66R14-07SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-07SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-07SN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-07SN-6117-LC
DL66R14-07SN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R14-07SN-6117-LC
TRANS NPN 350V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC POT DGTL 128-TAP 15V 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 3.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDS 3.5GSPS DAC 12BIT 88LFCSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FPC 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf