Vishay/BCcomponents BFC236613224
BFC236613224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236613224
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236613224.pdf
Availability of BFC236613224
QUANTITY
BFC236613224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236613224
Internal Part NumberEIS-BFC236613224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236613224
Related LinksBFC236, BFC236613224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236613224 Details Description
Related parts for BFC236613224
FILTER SAW 360MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .095W STER AB 14LLP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
RES 215K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 152.88VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1200VDC RADIAL5 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf