ST STTH30ST06GY-TR
STTH30ST06GY-TR picture photo
Mfg. Part Number
STTH30ST06GY-TR
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK
Datasheet Download
STTH30ST06GY-TR.pdf
Availability of STTH30ST06GY-TR
QUANTITY
STTH30ST06GY-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH30ST06GY-TR
Internal Part NumberEIS-STTH30ST06GY-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.6V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH30ST06GY-TR
Related LinksSTTH30S, STTH30ST06GY-TR Datasheet, ST Distributor
STTH30ST06GY-TR Details Description
Related parts for STTH30ST06GY-TR
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SLIMLINE 6" RISE KNOB SET SM FT datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN POWER RCPT SOCKET 4POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG RED 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf