TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12P7-6106-LC
DL66R14-12P7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12P7-6106-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R14-12P7-6106-LC.pdf
Availability of DL66R14-12P7-6106-LC
QUANTITY
DL66R14-12P7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12P7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12P7-6106-LC
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12P7-6106-LC
DL66R14-12P7-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12P7-6106-LC
IRDA MODULE 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 576FCBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 321POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.32K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
EV-DO ROUTER WI-FI US VERIZON datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf