Vicor Corporation VE-25K-MY-F3
VE-25K-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25K-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-25K-MY-F3.pdf
Availability of VE-25K-MY-F3
QUANTITY
VE-25K-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25K-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25K-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25K-MY-F3
Related LinksVE-25K, VE-25K-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25K-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-25K-MY-F3
MOSFET 2P-CH 12V 9.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf