TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12PN-6117-LC
DL66R14-12PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R14-12PN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R14-12PN-6117-LC
QUANTITY
DL66R14-12PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12PN-6117-LC
DL66R14-12PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12PN-6117-LC
DIP CABLE - HDP16H/AE16M/X datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO204AL datasheet.pdf