TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12S7-6117-LC
DL66R14-12S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-12S7-6117-LC.pdf
Availability of DL66R14-12S7-6117-LC
QUANTITY
DL66R14-12S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12S7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12S7-6117-LC
DL66R14-12S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12S7-6117-LC
SENSOR GAUGE PRESS 14.5PSI MAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 500MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 15.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 62.5-125MHZ datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER DIE CAPC FOR datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf