TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12S9-6116-LC
DL66R14-12S9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12S9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-12S9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R14-12S9-6116-LC
QUANTITY
DL66R14-12S9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12S9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12S9-6116-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12S9-6116-LC
DL66R14-12S9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12S9-6116-LC
TVS DIODE 24VWM 40.5VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN SMT CARD-BUS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf