TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-15P7-6106-LC
DL66R14-15P7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-15P7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
DL66R14-15P7-6106-LC.pdf
Availability of DL66R14-15P7-6106-LC
QUANTITY
DL66R14-15P7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-15P7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-15P7-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-15P7-6106-LC
DL66R14-15P7-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R14-15P7-6106-LC
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
GRND TERM BLOCK GRN/YE datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -22DB datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUNDLING STRAPS 1/2"X15" 6-PACK datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf