Cornell Dubilier Electronics SK470M063ST
SK470M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SK470M063ST
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SK470M063ST.pdf
Availability of SK470M063ST
QUANTITY
SK470M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK470M063ST
Internal Part NumberEIS-SK470M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.54 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK470M063ST
Related LinksSK470, SK470M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK470M063ST Details Description
Related parts for SK470M063ST
CONN SHUNT CLOSED TOP .100 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16" POLY THERM TRNF datasheet.pdf
IC VIDEO DRVR R-R 8MHZ 6-CSP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN EMI MODULATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN POWER PLUG LOCKING RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf