TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-15P7-6117
DL66R14-15P7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-15P7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R14-15P7-6117.pdf
Availability of DL66R14-15P7-6117
QUANTITY
DL66R14-15P7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-15P7-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R14-15P7-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-15P7-6117
Related LinksDL66R14-, DL66R14-15P7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R14-15P7-6117 Details Description
Related parts for DL66R14-15P7-6117
BRD SPT SNAP LCK SCRW MNT 1 1/4" datasheet.pdf
IC CTLR PWM CM OVP HV 8SOIC datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMZR 52.5" PNL SP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
Crystal 38.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf