TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R16-24PN-6117-LC
DL66R16-24PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R16-24PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
DL66R16-24PN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R16-24PN-6117-LC
QUANTITY
DL66R16-24PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R16-24PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R16-24PN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R16-24PN-6117-LC
DL66R16-24PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R16-24PN-6117-LC
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO216 datasheet.pdf