TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R16-24PN-6117
DL66R16-24PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R16-24PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R16-24PN-6117.pdf
Availability of DL66R16-24PN-6117
QUANTITY
DL66R16-24PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R16-24PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R16-24PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R16-24PN-6117
Related LinksDL66R16-, DL66R16-24PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R16-24PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R16-24PN-6117
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13.5A POWER56 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
13000UF 40V 35X143 85C ST datasheet.pdf