TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R18-08S9-6116
DL66R18-08S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R18-08S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R18-08S9-6116.pdf
Availability of DL66R18-08S9-6116
QUANTITY
DL66R18-08S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R18-08S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R18-08S9-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R18-08S9-6116
Related LinksDL66R18-, DL66R18-08S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R18-08S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R18-08S9-6116
CONN RECEPT 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT T/H 15AU datasheet.pdf
OSC XO 180.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HMIK PCR-RELIEF P/S 50P IDC MA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf