Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F124CS
RC1005F124CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F124CS
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F124CS.pdf
Availability of RC1005F124CS
QUANTITY
RC1005F124CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F124CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F124CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F124CS
Related LinksRC1005, RC1005F124CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F124CS Details Description
Related parts for RC1005F124CS
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
CONTROL RLY CURRNT 24VDC 2-500MA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf