TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R18-31PN-6117-LC
DL66R18-31PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R18-31PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
DL66R18-31PN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R18-31PN-6117-LC
QUANTITY
DL66R18-31PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R18-31PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R18-31PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R18-31PN-6117-LC
DL66R18-31PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R18-31PN-6117-LC
CAP THIN FILM 24PF 100V 1210 datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC LASER MOUSE VSCEL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 26-30 GOLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/X/GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf