Microchip Technology DSC1001BE1-016.0000T
DSC1001BE1-016.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BE1-016.0000T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BE1-016.0000T.pdf
Availability of DSC1001BE1-016.0000T
QUANTITY
DSC1001BE1-016.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BE1-016.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BE1-016.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BE1-016.0000T
Related LinksDSC1001BE1, DSC1001BE1-016.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BE1-016.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BE1-016.0000T
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
L37-5S ROLL 50METERSX320X1MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf