TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R18-31S9-6116
DL66R18-31S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R18-31S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R18-31S9-6116.pdf
Availability of DL66R18-31S9-6116
QUANTITY
DL66R18-31S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R18-31S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R18-31S9-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R18-31S9-6116
Related LinksDL66R18-, DL66R18-31S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R18-31S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R18-31S9-6116
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS1281 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DSUB 5W5 F datasheet.pdf
STRNGLT W/12-3 CD LCK PLG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BATTERY HOLDER 4 AA datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
21+21 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 779MA 200 MOHM datasheet.pdf