TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25PN-6116-LC
DL66R20-25PN-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25PN-6116-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-25PN-6116-LC.pdf
Availability of DL66R20-25PN-6116-LC
QUANTITY
DL66R20-25PN-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25PN-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25PN-6116-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25PN-6116-LC
DL66R20-25PN-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R20-25PN-6116-LC
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
STAR RING ON TAPE (SRB-129-08T) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 700MA 620.1 MOHM datasheet.pdf