Vishay/Dale RWR89S11R0FSS70
RWR89S11R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S11R0FSS70
Brief Description
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S11R0FSS70.pdf
Availability of RWR89S11R0FSS70
QUANTITY
RWR89S11R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S11R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S11R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S11R0FSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S11R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S11R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S11R0FSS70
IC JOHNSON DECADE COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf