TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25S7-6106
DL66R20-25S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R20-25S7-6106.pdf
Availability of DL66R20-25S7-6106
QUANTITY
DL66R20-25S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25S7-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25S7-6106
Related LinksDL66R20-, DL66R20-25S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-25S7-6106 Details Description
Related parts for DL66R20-25S7-6106
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO CMOS 10MHZ 14-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT BLUE 230VAC TERM datasheet.pdf