TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28PN-6116
DL66R20-28PN-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28PN-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R20-28PN-6116.pdf
Availability of DL66R20-28PN-6116
QUANTITY
DL66R20-28PN-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28PN-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28PN-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28PN-6116
Related LinksDL66R20-, DL66R20-28PN-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-28PN-6116 Details Description
Related parts for DL66R20-28PN-6116
DIODE GEN PURP 200V 40A DO203AB datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 328K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
GALVANIZED STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf