TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28S7-6106-LC
DL66R20-28S7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28S7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-28S7-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-28S7-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-28S7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28S7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28S7-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28S7-6106-LC
DL66R20-28S7-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-28S7-6106-LC
INSRT/EXTRCT PCB 1.55" .125" NAT datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW 1005 datasheet.pdf