Amphenol Commercial Products L77DC37S
L77DC37S picture photo
Mfg. Part Number
L77DC37S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77DC37S.pdf
Availability of L77DC37S
QUANTITY
L77DC37S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DC37S
Internal Part NumberEIS-L77DC37S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Industrial Solutions
Standard Package100
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DC37S
Related LinksL77D, L77DC37S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DC37S Details Description
Related parts for L77DC37S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN CONTACT MALE HE/HA SERIES datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR BIPOLAR HALL-EFFECT datasheet.pdf
SILICONE CHEM ETCH FLEX HEATER datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf