TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28S8-6117
DL66R20-28S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28S8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R20-28S8-6117.pdf
Availability of DL66R20-28S8-6117
QUANTITY
DL66R20-28S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28S8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28S8-6117
Related LinksDL66R20-, DL66R20-28S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-28S8-6117 Details Description
Related parts for DL66R20-28S8-6117
FIXED IND 22UH 860MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SO datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf