ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS43TR16128B-125KBLI
IS43TR16128B-125KBLI picture photo
Mfg. Part Number
IS43TR16128B-125KBLI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR3 2GB 96BGA
Datasheet Download
IS43TR16128B-125KBLI.pdf
Availability of IS43TR16128B-125KBLI
QUANTITY
IS43TR16128B-125KBLI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS43TR16128B-125KBLI
Internal Part NumberEIS-IS43TR16128B-125KBLI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDDR3 Memory Solutions
Standard Package190
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size2G (128M x 16)
Speed800MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case96-TFBGA
Supplier Device Package96-TWBGA (9x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS43TR16128B-125KBLI
IS43TR16128B-125KBLI Details Description
Related parts for IS43TR16128B-125KBLI
IC DECODR/DVR LED 8DIGIT 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf