TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-39S7-6106
DL66R20-39S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-39S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R20-39S7-6106.pdf
Availability of DL66R20-39S7-6106
QUANTITY
DL66R20-39S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-39S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R20-39S7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-39S7-6106
Related LinksDL66R20-, DL66R20-39S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-39S7-6106 Details Description
Related parts for DL66R20-39S7-6106
IDC CABLE - MSR60K/MC60M/MPD60K datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JACKET SLITTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINI D RIBBON 50 CONTACT datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 82POS datasheet.pdf