Vicor Corporation V24B28C150BF3
V24B28C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28C150BF3.pdf
Availability of V24B28C150BF3
QUANTITY
V24B28C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B28C150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C150BF3
Related LinksV24B28, V24B28C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C150BF3 Details Description
Related parts for V24B28C150BF3
CAP CER 1.2PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3US H-SPEED 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC REG BCK 2.9V 0.5A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
BLZP 5.00/12/270F SN BK BX datasheet.pdf
IC DIGITAL SWITCH 8K CH 196PBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 45A datasheet.pdf