TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-41PN-6106-LC
DL66R20-41PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-41PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-41PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R20-41PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R20-41PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-41PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-41PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-41PN-6106-LC
DL66R20-41PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R20-41PN-6106-LC
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10K 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV ADJ 8LLP datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 16A QC datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD LTM8028 datasheet.pdf
PHOTOMOS (MOSFET) RELAY NCNR=NON datasheet.pdf
3MM QUAD X 3 BKLIT R-Y-R-Y datasheet.pdf