TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-12PN-6106-LC
DL66R22-12PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-12PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R22-12PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R22-12PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R22-12PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-12PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-12PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-12PN-6106-LC
DL66R22-12PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R22-12PN-6106-LC
STANDARD 9 POSITION DIP SWITCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.5A TO220FP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FFC TOP 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf