TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-12S6-6106-LC
DL66R22-12S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-12S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R22-12S6-6106-LC.pdf
Availability of DL66R22-12S6-6106-LC
QUANTITY
DL66R22-12S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-12S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-12S6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-12S6-6106-LC
DL66R22-12S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R22-12S6-6106-LC
CAP CER 0.70PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
STOP PAWL datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE M8 IP69K CABLE 4P ANG 10M datasheet.pdf
INSERT 108POS HAN DD-BU-C SO datasheet.pdf