KEMET T491C156M020AT
T491C156M020AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C156M020AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% 2413
Datasheet Download
T491C156M020AT.pdf
Availability of T491C156M020AT
QUANTITY
T491C156M020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C156M020AT
Internal Part NumberEIS-T491C156M020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C156M020AT
Related LinksT491C15, T491C156M020AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C156M020AT Details Description
Related parts for T491C156M020AT
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR GEN PURP 0.075" datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK/LINEAR SYNC 20WQFN datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 16POS datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf