TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-19S9-6116-LC
DL66R22-19S9-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-19S9-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DL66R22-19S9-6116-LC.pdf
Availability of DL66R22-19S9-6116-LC
QUANTITY
DL66R22-19S9-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-19S9-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-19S9-6116-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-19S9-6116-LC
DL66R22-19S9-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R22-19S9-6116-LC
RES SMD 124 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 350V 100MA 6-DIP datasheet.pdf
IC RCVR/LINE DVR CML LV 8-MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 10A QC datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf