TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55PN-6106-LC
DL66R22-55PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DL66R22-55PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R22-55PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R22-55PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55PN-6106-LC
DL66R22-55PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R22-55PN-6106-LC
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO CURRNT FEEDBCK AMP 8DIP datasheet.pdf
CABLE CLAMP NATURAL 1/16" datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 850W datasheet.pdf