TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55PY-6106-LC
DL66R22-55PY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55PY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DL66R22-55PY-6106-LC.pdf
Availability of DL66R22-55PY-6106-LC
QUANTITY
DL66R22-55PY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55PY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55PY-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55PY-6106-LC
DL66R22-55PY-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R22-55PY-6106-LC
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 7POS datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 73MM datasheet.pdf