TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55S9-6116
DL66R22-55S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R22-55S9-6116.pdf
Availability of DL66R22-55S9-6116
QUANTITY
DL66R22-55S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55S9-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55S9-6116
Related LinksDL66R22-, DL66R22-55S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-55S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R22-55S9-6116
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 50POS .085 IDC datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 24A 0.32 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf