TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R24-19PN-6106-LC
DL66R24-19PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R24-19PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
DL66R24-19PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R24-19PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R24-19PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R24-19PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R24-19PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R24-19PN-6106-LC
DL66R24-19PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R24-19PN-6106-LC
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO15 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
BCF 3.81/12/180LR SN GN BX datasheet.pdf
D SUB MIXED MA 30 A CR POWER CON datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf