TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R24-19PN-6117
DL66R24-19PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R24-19PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R24-19PN-6117.pdf
Availability of DL66R24-19PN-6117
QUANTITY
DL66R24-19PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R24-19PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R24-19PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R24-19PN-6117
Related LinksDL66R24-, DL66R24-19PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R24-19PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R24-19PN-6117
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROX datasheet.pdf
DIODE SBD SHOTT 600V 30A SOT227 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf