TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R8-03P6-6117-LC
DL66R8-03P6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R8-03P6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN
Datasheet Download
DL66R8-03P6-6117-LC.pdf
Availability of DL66R8-03P6-6117-LC
QUANTITY
DL66R8-03P6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R8-03P6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R8-03P6-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R8-03P6-6117-LC
DL66R8-03P6-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R8-03P6-6117-LC
FIXED IND 180NH 620MA 770 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 130 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf