TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R8-03PN-6106-LC
DL66R8-03PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R8-03PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN
Datasheet Download
DL66R8-03PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R8-03PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R8-03PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R8-03PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R8-03PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R8-03PN-6106-LC
DL66R8-03PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R8-03PN-6106-LC
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 256CPR 3MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 14POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf